• Školstvo v Kolte – z histórie – po súčasnosť...

Školstvo v Kolte – z histórie – po súčasnosť...

Kolťanská rímsko-katolícka škola bola raritou v tomto okolí, lebo kanonická vizitácia z roku 1846 sa o nej veľmi pochvalne zmieňuje s tým, že bola škola veľmi známa v celom okolí. Pri založení školy okolo roku 1825 sa spomína, že učiteľom a zároveň ludimagistrom bol určený muž menom Horváth, ktorý býval už v učiteľskom byte, kde bola zároveň škola, katolícke náboženstvo vyučoval miestny farár a reformátsky učiteľ Ján Motyovay, pochádzajúci zo šľachtickej rodiny.

Učiteľom a zároveň organistom bol Jozef Novohraczký, 60 ročný. V tejto dobe mala škola 109 žiakov, z toho 47 žiačok. Kedže to bola cirkevná škola, žiaci reformátov a židov sa vyučovali súkromne. Katolícke náboženstvo sa vyučovalo v škole i v kostole.

V kaštieli, ktorý dala postaviť jeho majiteľka Mészárosová v r. 1905 bola v roku 1958 osemročná stredná škola – riaditeľ Július Dobrý, pôvodne rodák z Bajču.

Počas prvej ČSR bola v Kolte aj maďarská menšinová škola. do tejto školy ešte v roku 1925 posielalo svoje deti 60 rodičov. Z nich boli 26 Slováci, 8 Židia, 5 prisťahovalci a 22 sa ich hlásilo k Maďarom. Používanie maďarského vyučovacieho jazyka slablo, z toho dôvodu v roku 1940 zemepán Jaross naproti svojmu kaštieľu vybudoval novú školu, ktorá mala napomáhať opätovnej maďarizácii. So zemepánom Kurthym konštatovali, že Kolta je slovenská. Aj cez takéto úsilie sa presadilo vyučovanie v slovenskom jazyku.
                      V mesiaci júl roku 1967 bola zakúpená drevená chata, ktorá slúžila ako priestor pre dve triedy MŠ v Kolte.
                      V šk. roku 1968/69 bola kritická situácia na úseku školstva v obci. Učilo sa v 9 učebniach. Dvojsmenné vyučovanie bolo potrebné pre 397 žiakov, čo bolo v histórii počtu detí na škole rekord.
                      V roku 1969 – učitelia miestnej školy podnietili žiakov k výučbe nepovinných predmetov – fyzika, chémia, šitie, aj anglický jazyk.
                      V 70-tych a 80-tych rokoch škola vďaka občanom, ochote učiteľov, rodičov, správe obce – zabudovala do MŠ a ZŠ vodovod, prestavala a rozšírila sa budova ZŠ. MŠ sa zrekonštruovala v priestoroch Kurthyho kúrie, ohradili sa všetky priestory školy, pre poobedňajšiu výučbu sa otvorila nová školská družina s kompletne vybavenou jedálňou. Škola telocvičňu zatiaľ nemala.
                     V závere 20. storočia počet žiakov postupne klesal. Úroveň výchovno-vyučovacích výsledkov však bola stále na vysokej úrovni. Mnohí absolventi školy v Kolte sa umiestnili po ukončení vysokých škôl rozmanitých zameraní na vysokých postoch. V ich radoch boli i sú lekári, právnici, inžinieri, pedagógovia, podnikatelia, živnostníci.

V súčasnosti – píše sa 21.storočie – škola v Kolte pozostáva zo 4 dobre fungujúcich zariadení. Základnú školu navštevuje 105 žiakov, materskú školu 23 žiakov, v školskej družine je umiestnených 17 žiakov a školská jedáleň denne varí viac ako 100 obedov.

V škole i v škôlke pracuje 14 pedagógov vrátane vychovávateľky i pána farára. Kolektív zamestnancov je stabilizovaný. Škola je v obci nielen vzdelávacou, ale i kultúrnou inštitúciou. Žiakov vychováva v duchu humanizmu,ľudskosti, otvorenosti a demokracie.

Škola v Kolte mala a má v obci – v sústave všetkých inštitúcií svoje miesto. Jej fungovanie je plne  podporované jej zriaďovateľom – Obecným úradom v Kolte.

• Základná škola s materskou školou Kolta
      • Riaditeľka školy 0905387981 Zástupkyňa pre ZŠ 035/3813126 Materská škola - 035/3815126 Školský klub detí - 035/3814126 Školská jedáleň - 035/6479216 Administratíva - 035/6479126
      • ZŠ s MŠ Kolta Kolta 245 94133 Kolta 94133 Kolta Slovakia
      • 2021639840