S lektormi z občianskeho združenia Post Bellum SK sme nahliadli počas workshopu prostredníctvom zážitku na tému nútenej migrácie, antisemitizmu, xenofóbie. Žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka prežili postupnú premenu spoločenskej atmosféry v období tridsiatych rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Workshop im zároveň približil, ako sa vplyvom politických podmienok mení život mladého dievčaťa Evy. Eva je mladá Židovka. Jej život ovplyvňuje obdobie, kedy sa s mnohými ďalšími ľuďmi necítia bezpečne vo svojej vlasti. Eva je prinútená postaviť sa zoči voči zásadnému životnému rozhodnutiu opustiť svoj domov. Workshop v dobových reáliách demonštroval princípy fungovania zastupiteľskej demokracie, ale i vzostup antisemitizmu, neznášanlivosti a xenofóbie v spoločnosti.
Zároveň predstavil tému migrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí žiakom priblížil dilemy, ktorým ľudia v tom čase čelili. V poslednej časti workshopu lektori vedli diskusiu so žiakmi. Žiaci sa vyjadrili o zážitkoch z workshopu, osobnom prínose , ale i uvažovali o nedávnej histórii Slovenska a veľmi konštruktívne prepájali nedávne časy so súčasnosťou.
Workshop kombinoval moderné metódy výučby dejín 20. storočia (metóda orálnej histórie a zážitkové vyučovanie, využívajúce simuláciu a hranie rolí) s osobnostnou sociálnou a emocionálnou výchovou, zameranou najmä na pozíciu jednotlivca, prácu v skupine a potrebu brániť sa bezpráviu.