Ako to funguje?
... tak toto v septembri a v októbri zisťovali žiaci Základnej školy s materskou školou v Kolte. V rámci výzvy Nadácie Volkswagen Slovakia sme podali projekt, ktorý umožňuje deťom zábavným a zrozumiteľným spôsobom vstúpiť do sveta techniky.
O vypracovanie projektu s názvom Ako to funguje? sa postarali Mgr. M. Almášová a Mgr. J. Hesterová . Sme veľmi radi, že práve ten náš patrí medzi šesticu úspešných projektov. Ďakujeme Nadácii Volkswagen za podporu a poskytnuté finančné prostriedky. Podporili nás sumou 2 500 € a sumou 100 € prispel Obecný úrad v Kolte. Realizácia prebehla v mesiacoch júl až október 2013.
V júli sme objednali nové pomôcky na fyziku, prírodovedu a technickú výchovu. V rámci projektu sme zabezpečili aj bielu keramickú tabuľu, korkové nástenky a dataprojektor. Pomôcky prišli v auguste. Sú skvelé. Na hodinách deti majú možnosť "pohrať" sa so stavebnicami, vyskúšať, ako funguje kladka, páka, veterná elektráreň, solárne batérie. Môžu zostaviť elektrické obvody či mechanické vozidlá. Posledný augustový týždeň nám prišli vymeniť starú čiernu tabuľu za novú bielu keramickú. V triede sa už nebude prášiť z kriedy, čo prospeje najmä alergikom. Z projektu boli zakúpené aj dve korkové nástenky. V triede je umiestnený dataprojektor, ktorý sme využili v rámci projektu a bude využívaný aj naďalej vo výchovno-vyučovacom procese.
A ako prebiehali jednotlivé aktivity projektu?
V septembri sme navštívili Atlantis Centrum v Bratislave . Deti sa na výlet veľmi tešili. Hravou a inšpiratívnou formou si vyskúšali mnoho optických, akustických, elektrických a mechanických javov.
V októbri sme zorganizovali tvorivé súťažné popoludnie pod názvom Ako to funguje. Žiaci si priniesli svoje pokazené hračky, nazreli im „do bruška“. Niektoré sa im dokonca podarilo aj opraviť. Na iných hračkách deti so záujmom pozorovali drobné súčiastky, kolieska, elektrické obvody, batérie. Potom deti dostali pracovné listy s úlohami, ktoré riešili pomocou elektronickej stavebnice zakúpenej z projektu. Postavili si jednoduchý elektrický obvod, ale aj policajnú sirénu, ventilátor, alarm alebo zvonček. Deti s nadšením pracovali na zadaniach. Ďalšia stavebnica bola zameraná na mechaniku. Žiaci zostrojili kladkostroj, páku, naklonenú rovinu alebo aj hojdačku. Týmto si názorne precvičili učivo prírodovedy.
Starší žiaci to mali trošku náročnejšie. Šiestaci a siedmaci zostrojovali auto tretieho tisícročia. Úloha to bola náročná, pretože museli nakresliť náčrt vozidla a následne s pomocou stavebnice zostrojiť auto, ktoré prejde aspoň 1 meter a bude poháňané alternatívnou energiou. Ale šikovní chlapci nakoniec úlohu úspešne zvládli a so svojím autíčkom sa predviedli aj pred mladšími žiakmi.
Najstarší žiaci, ôsmaci a deviataci dostali za úlohu zostrojiť ekodom. Tiež museli nakresliť návrh domu a zo stavebnice zostrojiť solárne osvetlenie domu a napojiť ho aj na veternú elektráreň. Žiakom sa podarilo vytvoriť nádherný model domu so solárnymi batériami a veternou elektrárňou. V dome sa svietilo v oboch prípadoch – aj keď bol napájaný solárnymi batériami i veternou elektrárňou. Aj keď vrtuli museli „pomôcť" ventilátorom, aby jej dodali potrebnú energiu na točenie.
Projekt vyšiel podľa našich predstáv. Zapojili sa do neho žiaci 2. – 9. ročníka spolu so svojimi triednymi učiteľkami. Všetky pomôcky budú využívané na predmetoch MAT, FYZ, TChV, PRI a dúfame, že nám pomôžu skvalitniť výchovno-vyučovací proces. V budúcom školskom roku plánujeme podujatie zopakovať .
Mgr. Martina Almášová